Czemu nie warto pytać kogoś o znaczenie swojego snu?

Oczywiście, że można opowiedzieć komuś sen lub dostarczyć w formie pisanej, żeby ta osoba nam go zinterpretowała. Efekt będzie mniej więcej taki jak byśmy wysłali maila do trenera, że chcemy nauczyć się pływać, po czym on nam odsyła informacje zwrotną z całą instrukcją nauki pływania krok po kroku. Nasze ewentualne wątpliwości rozwiewa stwierdzeniem, że to są wszystkie zadania, które on sam wykonywał. Skoro teraz wygrywa wszystkie zawody pływackie to chyba nie ma wątpliwości, że są odpowiednie.


Twoja najsłabsza interpretacja wyśnionego snu będzie lepsza niż „sucha” interpretacja choćby najlepszego znawcy w tej dziedzinie.

Czemu nie warto pytać kogoś o znaczenie tego co nam się śniło?
Interpretowanie czyichś snów

Nie ze względu na technikę – jego technika będzie o niebo lepsza, ale też nie o technikę chodzi. Znaczenie ma dogłębne doświadczenie i kontakt z tym co otrzymałeś w śnie. Ty otrzymałeś nie jakiś inny człowiek. I to ty masz się tym zająć nie inny człowiek. Ktoś inny może zadawać ci jedynie pytania. Nie powinnien NIC sugerować. To z ciebie ma wszytko wyjść. A to co nie wyjdzie to znaczy, że jeszcze nie pora. Jeśli jakiś znawca to wychwyci (co się często zdarza i jest bardzo kuszące dla znawcy żeby się tą informacją podzielić) to powinien siedzieć cicho. Jak nie będzie siedział cicho, nie wytrzyma i chlapnie i będzie chciał to w ciebie „wdrożyć” to jedyne co go czeka to frustracja w najlepszym przypadku strata energii – bo będzie walić przysłowiowym grochem o ścianę. Ja tak wiele razy waliłam. W końcu poszłam po rozum do głowy i zrozumiałam, że świata nie zbawie – świat się musi zbawić sam. Ja mu mogę tylko towarzyszyć.


Ale do sedna : w interpretowaniu snów rozważamy dwie zasadnicze rzeczy.

  • Adekwatność informacji – znawca nie zna twoich definicji – on ma swoje (dla ciebie swastyka symbolizować będzie obfitość dla niego nazistowskie okrucieństwo – koniecznie zobacz o tym filmik/lub post). Dla osób o delikatnej konstrukcji coś mniej rażącego – załóżmy, że w twoim śnie wystąpiła osoba, którą oboje (ty i twój znawca od snów) znacie. Załóżmy też, że ty tą osobę lubisz, znawca nie bardzo. Czy czujesz, że relacja twoja i jego z tym samym snem może być całkowicie odmienna? Ten schemat dotyczyć będzie wszystkiego. Każdej jednej rzeczy, osoby jaka się pojawi danej nocy na scenie.
  • Bezpośrednia współpraca twojej świadomości z informacjami otrzymanymi w śnie (musisz wejść do wody, żeby zobaczyć czym jest pływanie, żaden opis tego nie zastąpi)
Podsumowanie:

Jeśli ktoś twierdzi, że może przeanalizować twój sen, zinterpretować go bez twojego udziału to jest w błędzie. Do właściwej interpretacji niezbędny jest udział osoby, która sen wyśniła. Z tej prostej przyczyny, że jeszcze ważniejsze niż to co się śniło jest to co ty na ten temat myślisz. PO TO JEST SEN. Żeby zmieniać definicje. Oddając interpretacje komuś innemu tracimy tą możliwość!