Emocje, a uczucia – język ciała i język duszy.

Sposób w jaki rozgraniczam i definiuje emocje oraz uczucia wynika z praktyki interpretowania snów. Dzięki temu rozgraniczeniu język snów jest dla mnie bardziej czytelny i zrozumiały. Ta wiedza jest ułatwieniem i pomaga odnaleźć się w świecie nie tylko fizycznym ale również duchowym i intelektualnym.


Emocja jest doznaniem dużo bardziej intensywnym niż uczucie. Emocje są językiem ciała. Jest silnie powiązana z ciałem fizycznym, z biochemią i reakcjami jakie zachodzą w ciele człowieka. Układ nerwowy i układ hormonalny współpracują z emocjami oraz są bardzo często nimi sterowane.

Emocje są związane z zapisami podświadomości i są bardzo indywidualne. Z tego też względu nie każda sytuacja, bodziec, symbol będzie tak samo wpływał na każdego.

  • W przypadku Zosi widok wielkiego owłosionego pająka będzie powodował silny wyrzut hormonu stresu do krwi i odpowienią reakcję całego organizmu przygotowującego się do ucieczki. U Mileny ten sam widok nie spowoduje większych zmian w jej ustroju.
  • Dla zakochanej kobiety widok mężczyzny, obiektu jej westchnień, uwolni w niej hormony szczęścia, podniecenia, u innej pani ten sam mężczyzna nie uruchomi kompletnie nic. Dzieje się tak ponieważ każdy ma inne podświadome zapisy, które prowokują w nim inne reakcje, zachowania, odruchy na poziomie przede wszystkim fizycznym.

Uczucia natomiast są bardziej subtelne. Mogą funkcjonować również w odłączeniu od ciała fizycznego. Nie są zależne od fizjologii, pomimo iż w różnym stopniu na poziomie ciała też są odczuwalne. Uczuć jest nieskończenie wiele. Każda czynność ma przepisane sobie uczucie i na głębokim poziomie istnieje właśnie jako odczucie.

Uczucia są bardziej uniwersalne niż emocje. Bardziej obiektywne, bezosobowe. Uczucia są językiem duszy. Uczucie jest rozpoznaniem, poznaniem, uświadomieniem. Nie ma znaczenia czy to co sobie uświadamiamy nasz umysł określi jako dobre czy złe. Uczucie nie jest związane z osądem i ludzką logiką. Jest czystym opisem. Bez różnicy, czego ten opis będzie dotyczył.

Można powiedzieć: to było takie uczucie jakbym jechał samochodem (nie ma w tym zabarwienia pozytywnego czy negatywnego mówimy o czymś obiektywnym wręcz mechanicznym).

Uczucie jest obszerne i pojemne ale jednocześnie bardzo konkretne. Może pomiesić bardzo dużo informacji, opisu, danych. Każda myśl na innym poziomie postrzegania jest uczuciem. Uczucie nie obezwładnia nie osacza nie zalewa człowieka swoją intensywnością tak jak często robią to emocje, obojętnie czy w pozytywny czy negatywny sposób.


Im dłużej interpretuje sny i odkodowuje swoje programy tym częściej moje sny są pozbawione jakichkolwiek emocji natomiast jest w nich dużo uczuć, które są definicjami z jakich tworzę swoją rzeczywistość.