Emocje w snach – co oznaczają?

Emocje wskazują na dwie rzeczy: albo czegoś bardzo chcemy albo czegoś bardzo nie chcemy. Im silniejsza emocja tym silniejsze pragnienie lub strach czy niechęć. Emocje są sprzężone z zapisami w podświadomości. Za każdym razem będzie chodziło nie o coś z zewnątrz (przedstawione za pomoca fabuły snu) ale o nieuświadomioną cześć nas samych.


W latach 60-tych i wczesnych 70-tych ubiegłego stulecia amerykanie przeprowadzili badania dotyczące emocji występujących w snach na 635 ochotnikach. Wyniki tych badań ujawniły, że silne emocje były obecne w 30-35 % snów z czego, aż dwa razy więcej było tych o zabarwieniu negatywnym takim jak strach lub złość, jako najczęściej wymieniane. Dla porównania sny erotyczne pojawiły się zaledwie w 8 z 635 raportów [Dream Content: Quantitative Findings, Antonio Zadra, William Domhoff str.586]. To co było rozpoznawane jako uczucie pojawiło się w aż 70% snów. W. Domhoff rozwinął to zagadnienie analizując przypadki ludzi z wysokim poziomem agresji w snach. Okazało się, że ludzie ci nie byli wcale agresywni w ciągu dnia jednak zauważają u siebie tego rodzaju myśli i fantazje [Damhoff GW. Finding meaning in dreams: a quantitative approach. New York: Plenum; 1996]

Ciekawostka:

Generalnie, im więcej emocji w śnie tym bardziej prawdopodobne, że sen wydarzy się na jawie. Może ale nie musi bo sam proces śnienia służy także temu aby rozładować napięcie, które się gromadzi w ciągu dnia. Wszystko zależy od naszego rozumienia tych sytuacji w życiu, do których nawiązuje sen.

Fabuła snu i symbole w nim występujące nie są przypadkowe co to wcale nie oznacza, że spotka nas dokładnie to samo. Emocje grają tu zasadniczą rolę i to one będą się manifestowały.