Sen o spadaniu – co oznacza?

W przypadku snu o spadaniu będziemy rozpatrywali dwa aspekty:

  • Czy oprócz samego motywu spadania wystąpiła jakaś fabuła senna ?
  • Jaka myśl lub emocja pojawiła się w czasie trwania snu ?
Przykład:

Spadam i to co czuję można by ująć w następujących słowach: Niech się dzieje co chce albo Przyjmuję to , Oddaję kontrolę. Gdy tego rodzaju myśli, odczucia się pojawiły, to wówczas taki sen jest informacją o uwolnieniu się od czegoś (jaka sprawa, osoba, sytuacja stanowi o moim poczuciu bezpieczeństwa w tym czasie, jaka sprawa mi to poczucie bezpieczeństwa daje lub odbiera) i jest w pewnym sensie dowodem na to, że potrafię się zdystansować do swojego życia w najbardziej fundamentalnym jego aspekcie.

Jeśli natomiast czuję ogromny strach, próbuję się czegoś złapać, jakoś się ratować, ogarnia mnie panika wówczas sen o spadaniu będzie miał dla mnie całkowicie inny przekaz.

Rodzajów odczuć i emocji jakie mogą wystąpić jest nieskończoność. Zależą od obecnej sytuacji życiowej, co w danym czasie przeżywamy, z czym się zmagamy, co stanowi dla nas wyzwanie, i przede wszystkim: w jakim obszarze życia przeraża nas, że moglibyśmy stracić kontrolę. Gdzie za wszelką cenę staramy się ją utrzymać.

Dodatkowo omawiamy pozostałe symbole i wydarzenia jakie wystąpiły w śnie aby zobaczyć pełny obraz sennego przekazu.

Ciekawostka:

Zdarza się często, że w śnie spadamy i nie jest to związane z żadną fabułą. Dodatkowo nie potrafimy określić żadnych emocji, nie wystąpiły żadne myśli. Śnimy, że spadamy i już jak mielibyśmy się rozbić, uderzyć w ziemię, spaść w przepaść w tym momencie się budzimy.

Jest to bardzo fizjologiczne doznanie, które powoduje często wręcz gwałtowne wybudzenie. W ten sposób nasze ciało odbiera proces sprężania się świadomości z powrotem do ciała. Ta dość duża zmiana skupienia zazwyczaj odbywa się albo na tyle łagodnie, że nie ogarnia całego układu nerwowego lub po prostu robi to w sposób stopniowy. Gdy zjawisko z różnych względów zachodzi impulsywnie, umysł interpretuje to właśnie jako spadanie. Następuje w tym momecie spadek z „wysokości” ale w tym przypadku chodzi o wysokość energetyczną. Ujmując rzecz precyzyjniej -wyhamowanie jej.